BLOG GRANNA sklep.granna.pl - sklep internetowy - gry edukacyjne Granny
GRANNA na Facebooku GRANNA na YouTube
sklep.granna.pl Nowości Nasze gry Gdzie kupić? Gry na zamówienie Wsparcie edukacji DotacjeKontakt
NOS W NOS
Rozmiar pudełka: 273 x 189 x 53
Zawartość pudełka
6 pojemniczków z zapachami:
- dym (palone drewno)
- jabłko
- mięta
- mydło
- róża
- trawa
24 żetony z obrazkami
instrukcja - plakat

NOS W NOS

KONIEC SERII
DO SKLEPU
4-8 lat 1-4 os. 15-30 min.
Autor: Łukasz M. Pogoda
Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Węch to jeden z pięciu zmysłów. Ten, który pozwala nam rozpoznawać zapachy.

Jaki zapach najbardziej lubisz? Zapach kwiatów, zapach ciasta czy zapach choinki? A może zapach smażonej kiełbaski? Nie lubimy zwykle zapachu spalin, brudnego ubrania i nieświeżego jedzenia. Takie zapachy nawet nazywamy inaczej - mówimy czasem "smród" albo "fetor". Człowiek kocha piękne zapachy i unika brzydkich. Niektóre - zamknięte w butelkach i pudełeczkach - są bardzo, bardzo drogie. Na przykład olejek różany i inne cenne olejki, z których tworzy się perfumy. Inne zapachy bardzo lubimy, dlatego dodajemy je do proszków do prania i do kosmetyków. A także do jedzenia: do budyniu zapach waniliowy, do ciasta zapach pomarańczowy, do napojów zapach truskawkowy. Brzydkie zapachy nas ostrzegają - nie podchodź, nie jedz tego, możesz się zatruć!

Świat zapachów jest bardzo ciekawy i bogaty. Zapraszamy do zabawy! Gra opracowana z myślą o logopedach i dzieciach, z którymi pracują. Polecamy!

Gra Nos w nos spodoba się i ucieszy nie tylko dzieci, ale również wielu logopedów i terapeutów, a zwłaszcza terapeutów integracji sensorycznej.

Jest to pomoc, która może być wykorzystywana na wiele sposobów, tworzenie grup obrazków uczy bowiem klasyfikowania, dostrzegania związków i podobieństw;  szukanie obrazków na plakacie doskonali percepcję wzrokową,  a wąchanie zapachów i łączenie ich z konkretną ilustracją pomaga doskonalić umiejętność rozróżniania zapachów. Dzięki grze Nos w nos, dziecko może w bardzo łatwy sposób zaprezentować nam swoje preferencje zapachowe, wybierając tylko te zapachy, które są przyjemne lub wręcz przeciwnie, zapachy można również układać w kolejności od najmniej lubianych do tych, które lubimy najbardziej. Korzystanie z gry Nos w nos może być również dodatkową atrakcją w trakcie zajęć logopedycznych.

Jednak największą zaletą wspomnianej gry jest fakt, iż jest to najtańsza pomoc do stymulacji zapachowej wykorzystywana przez terapeutów, a zwłaszcza terapeutów integracji sensorycznej, jaka jest obecnie dostępna. Dotychczasowe pomoce wykorzystywane w terapii zapachami nie należały do tanich, większość osób korzystała więc z olejków eterycznych, teraz natomiast dysponujemy bezpiecznymi zapachami które się nie wyleją, nie są tłuste, a dodatkowo posiadają ilustracje powiązane. 

Zmysł powonienia pełni ogromną rolę w naszym życiu, dzięki zapachom możemy na przykład wpłynąć na poziom pobudzenia naszego mózgu. Niektóre z nich działają na nas uspokajająco i wyciszająco, inne z kolei nas pobudzają, ta zasada jest bardzo ważna dla wielu pedagogów. Niestety wśród dzieci, a zwłaszcza tych z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, są takie które zbyt wrażliwie reagują na zapachy i potrafią na nie reagować nawet odruchem wymiotnym, owa wrażliwość może wpłynąć negatywnie na ich zachowanie lub poziom koncentracji, inną grupą są dzieci, które czują słabo, terapia zapachami pomoże więc poprawić ich skupienie i uwagę, ale również będzie oswajała z tym co otacza nas właściwie non stop. Wąchanie zapachów jest korzystne również dla osób z nadwrażliwością na smaki, stymulacja zapachem pomaga w odwrażliwianiu i sprawia, że dziecko zaczyna chętniej próbować nowe smaki i konsystencje. Badania dowodzą również, że terapia zapachami jest pomocna wobec pacjentów neurologicznych, pacjentów z którymi nie ma kontaktu, kilkunasto minutowe ekspozycje mogą pomóc w nawiązaniu kontaktu z pacjentami dotychczas zamkniętymi w swoim świecie.

Bez względu na efekty zabaw i terapii z zapachami należy pamiętać, że tego typu pomoce to najlepszy sposób nie tylko do wielozmysłowego poznawania świata i wielozmysłowej stymulacji, ale przede wszystkim okazja do świetnej zabawy  w gronie rodzinnym.

Marta Baj Lieder
Terapeuta integracji sensorycznej, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala, autor książki dla dzieci i nauczycieli „Barwy świata”.
www.centrum-logop.pl

 


DO SKLEPU
Gdzie kupić?
Nagrody: Nagroda główna SUPERPRODUKT 2013Wyróżnienie w XI edycji konkursu ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU
Patronaty: Radio Bajkaczasdzieci.plegodziecka.plQlturkamerlin.pl

Zobacz również te tytuły:

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter:
Polecamy również:
powrót na górę
Mapa serwisu | Newsletter | Katalog gier | sklep.granna.pl | Dotacje |Kontakt